Який мітчик вибрати і чому?
Нарізати оперативно якісне різьблення у виробах, з різних металевих сплавів, дозволить мітчик. За рахунок простоти конструкції цим інструментом можуть користуватися не тільки професіонали, а і людина без певних навичок. Для отримання різьбових каналів у наскрізних або глухих отворах може застосовуватися, як ручний, так і машинний спосіб.
Різновиди мітчиків
З урахуванням способу нарізання є мітчики декількох видів:
Цей різьбонарізний інструмент користується великою популярністю під час здійснення слюсарних робіт. Надійна фіксація, в ручному воротку, забезпечується за рахунок виконання хвостової частини квадратного перерізу. Двох - або трехкомплектный варіант виготовлення дає можливість робити різьбові канали в отворах різного типу. Перший – традиційно застосовують для нарізавання різьби зі стандартним кроком діаметром до 24 мм
Такі універсальні мітчики можна використовувати, як для ручного застосування, так і машинного, за рахунок установки в патрон різьбонарізного металорізального верстата або різьбонарізного маніпулятора. Вони випускаються в двох виконаннях:
-Мітчики з прямими канавками, для відведення стружки
Мітчики гвинтові – мають спіральні канавки для відведення стружки
Мітчики гайкові
Дають змогу нарізати різьбу на декількох гайках за одну установку. Головна їх особливість – збільшена довжина хвостової частини. В основному застосовують при роботі на токарних верстатах. Також бувають гайкові мітчики прямі й гайкові мітчики гвинтові.
Випускаються з таким же кроком і діаметром, як і звичайні мітчики. Але цей вид нарізного інструменту має ліве напрям витків різьби.
Дозволяють отримувати конічну різьбу в американській та європейській системі вимірювань. Дають можливість нарізати як наскрізні, так і глухі різьбові канали у виробах із сталі або чавуну. Випускаються в двох - або трьохкомплектному виконанні з 3 класами точності.
Такий нарізний інструмент призначений для ручного і машинного застосування. Вони можуть мати тупий або гострий захід. Мітчики трубні дюймові в основному використовують в системах водопостачання. Випускаються з розмірами в діапазоні 1/8...2 дюйми.
Також мітчики для нарізання різьби потрібно вибирати з урахуванням оброблюваного матеріалу. В залежності від цього параметра нарізний інструмент випускається з певним переднім кутом. Так:
· для роботи з легованими, низьколегованими, покращеними, нержавіючими сплавами цей показник повинен бути в межах 8...100;
· при нарізанні різьби у нев’язких вуглецевих і конструкційних сталях, а також в алюмінії – 12...150;
· для роботи з важкооброблюваними нержавіючими сплавами – 6...80;
· при обробці чавуну, латуні, бронзи, твердої пластмаси – 0...30;
· для нарізання різьби в сплавах, що дають довгу стружку, таких як алюміній, цинк, магній – 15...200.
Мітчик для внутрішньої різьби існує з різною кількістю формуючих проходів:
· однопрохідні – з подовженою робочою частиною, що дають можливість робити готові гвинтові канавки за один прохід;
· багатопрохідні – випускаються двухкомплектними або трехкомплектними наборами, що дозволяють формувати різьблення за кілька проходів певним нарізним інструментом.
Мітчики виготовляються з:
· інструментальних сталей – У7;
· легованих сплавів –9ХС;
· швидкорізальних сталей – Р18, Р6М5, Р6М5К5
Мітчики метричні гвинтові, володіють рядом незаперечних переваг:
· надається можливість нарізати різьбу без рясного охолодження;
· за рахунок наявності гвинтових канавок забезпечується більш легке і швидке відведення стружки;
· можна без проблем нарізати різьбу в деталях з різних сплавів;
· надається можливість робити різьблення великої глибини, більше трьох діаметрів отвору.
Нарізати внутрішню різьбу можна кількома способами:
· вручну;
· на металообробному верстаті.
Нарізування різьби мітчиком вручну
Цей процес стандартно здійснюється за наступним алгоритмом:
· Оброблюваний виріб з урахуванням ваги та габаритів виставляється і надійно фіксується, це можуть бути слюсарні лещата або спеціальні притиски для кріплення на столі.
· В деталі просвердлюється суворо вертикально отвір потрібного діаметру. Його необхідно визначити з урахуванням геометричних параметрів різьби і металу, в якому будуть робитися гвинтові канавки. Для цього існують спеціальні таблиці. Якщо їх немає, то фахівці рекомендують від діаметра різьби відняти її крок.
· Процес нарізання різьбових канавок вручну здійснюється за допомогою зворотно-поступальних рухів. Як правило, вперед робиться півтора – два оберти, назад-половина, або цілий .
· Для попереднього формування різьбових канавок застосовують чорновий мітчик ,для нарізки різьби. Його фіксують у воротку.
· Для отримання якісної різьби використовується чистовий ріжучий інструмент.
Таким способом можна робити гвинтові канавки ,як наскрізних, так і глухих отворів.
Нарізування різьби на металообробному обладнанні
Для нарізання різьби на токарному або фрезерному верстаті, застосовують машинний мітчик. Для його надійної та правильної фіксації використовується різьбонарізний патрон, в який встановлюється цанга різьбонарізна, відповідного розміру. Такий спосіб застосовують для нарізання різьб у наскрізних і в глугих отворах за один прохід.